Jdi na obsah Jdi na menu
 


Osem rokov od agresie na Juhoslovanskú zväzovú republiku – Srbsko – Čiernu Horu devätnástimi štátmi NATO.24.3.1999 (3 časť)

17. 3. 2007

Vývoj událostí v útoku NATO proti Jugoslávii

Ve středu (24. března 1999) večer zaútočily vzdušné síly NATO na srbské cíle. Došlo tím k přepadení suverénního evropského státu ze strany západních mocností pod záminkou humanitárních důvodů.

Obrazek 

Na stránkách Institutu pro ochranu kulturních památek Srbska (obsahuje fotografie památek ohrožených, poškozených nebo zničených bombami NATO) lze nalézt seznam památek, které jsou podle informací této organizace ohroženy bombardováním a popis škod, které v jeho dosavadním průběhu utrpěly ("Během posledního nesmyslného útoku ráno dne 10. dubna byla vesnice Gracanica opět bombardována. Bomby dopadají do bezprostřední blízkosti gracanického kláštera, jedné z nejvýznamnějších staveb pozdně byzantské architektury a mistrovského díla nejlepších malířů 14. století v celé byzantské říši. Gracanica existovala po staletí, až do dneška. Byla zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO... Varujeme odpovědné činitele na celém civilizovaném světě, že památka nenahraditelné umělecké hodnoty je již nyní vážným způsobem poškozena. Každý další útok bude pro gracanický klášter znamenat úplnou zkázu.").

Ruští specialisté varují před ekologickou katastrofou, kterou vyvolává systematické bombardování jugoslávského průmyslu. Tato katastrofa zasáhne nejen sousední země, ale i daleko širší území. Mimořádná katastrofa hrozí pro Evropu, bude-li zasažen jaderný průmysl.

Letecké údery stojí nyní 200 milionů denně. Nezlomí-li Miloševiče, přistoupí NATO k pozemní operaci, která bude stát denně jednu miliardu.

Severoatlantická aliance spáchala neúspěšný atentát na jugoslávského prezidenta, když se pokusila zavraždit ho i s jeho rodinou. V noci laserem přesně naváděnými střelami bombardovalo NATO ložnici v jeho rezidenci, v níž naštěstí nebyl nikdo přítomen. (Jako urážka zdravého rozumí zní vysvětlení předáků NATO, že cílem nočního útoku na prezidentovu ložnici nebylo ohrozit prezidenta, nýbrž zlikvidovat vojenské řídící ústředí - Miloševič patrně řídí armádu po nocích z postele.)

PRIŠTINA (JSR) 22. dubna (ČTK) - Jugoslávská agentura Tanjug oznámila, že letouny NATO zaútočily dnes ráno na obytnou čtvrť kosovského správního střediska Prištiny. Agentura neuvádí podrobnosti o způsobených škodách nebo obětech na životech, jen dodává, že v této čtvrti bydlí téměř výhradně Albánci. K náletu došlo krátce poté, co vzdušný poplach oznámily varovné sirény. (ko mž )

Pentagon hodlá požádat presidenta Clintona o povolání 33.000 záložníků pro posílení leteckého personálu nasazeného na akce proti Jugoslávii.

Část prostředků (řádově v miliardách) věnovaných západním společenstvím na obnovu zničené Jugoslávie má být věnována na podporu demokratického odstranění prezidenta Miloševiče.

Vybombardována byla budova jugoslávské televize, ve které bylo přítomno přes 100 lidí. NATO prohlásilo tuto akci za legální, protože prý srbská TV rozšiřovala miloševičovu propagandu. (Jestliže NATO obhajuje tuto zločinnou akci, při níž zahynulo 15 lidí, pak jsou naopak budovy západních televizí zcela legálním cílem srbských útoků, protože šíří Jugoslávii nepřátelskou propagandu? Jak by se Západu líbilo, kdyby Miloševič začal posílat komanda záškodníků, kteří by kladli bomby do budov západních sdělovacích prostředků? Je opravdu legální likvidovat technická zařízení a zabíjet jejich obsluhu, jen kvůli tomu, že šíří zprávy, které neladí s naší propagandou? Není tato akce NATO vlastně "vzornou" ukázkou totality, bolševismu a terorismu?)

Polovina obyvatelstva Čech a Moravy nesouhlasí s nálety NATO (třetina souhlasí). Je to jedna z nejnižších podpor protijugoslávské agresi v členských státech NATO. (Což nám kazí na Západě pověst.)

Američtí ekonomové soudí, že měsíc po začátku bombardování je Jugoslávie ekonomicky a hospodářsky vrácena o 100 let zpět. Tedy že by potřebovala století, aby se vrátila na ekonomickou úroveň, na jaké byla před zahájením bombardování.

Miloševič nabízí vstup vojsk OSN do Kosova. Aliance návrh zatím odmítá. Žádá jen bezpodmínečnou kapitulaci a splnění všech podmínek NATO.

16 z 19ti členů NATO si "umí představit" (rozuměj = souhlasí, plánuje) odtržení Kosova od Jugoslávie. (Jakoby nebylo jasné od samého začátku, k čemu NATO směřuje.)

V NATO se začíná mluvit o tom, že by místo vpádu pozemních vojsk aliance do Jugoslávie byla vyzbrojena "kosovská osvobozenecká armáda", které by se od NATO dostalo nejmodernějších západních zbraní a to v hojnosti. (Ví se, že tajně už USA i Německo cvičí a vyzbrojují albánské bandity z Kosova delší dobu a je jim k disposici dokonce i používání špionážních satelitů NATO. Když se však o tom začne hovořit veřejně jako o strategickém programu...?)

NATO jako mírotvorce? Strategie severoatlantického pojetí míru: nejprve vyvolat válku, a pak pomocí zbraní dosáhnout míru = "svého míru". Stále platí staré římské: "Chceš-li mír, připravuj válku." Ideu "římského míru" si USA a západoevropské společenství osvojily skvěle.

Neúspěch NATO v Jugoslávii by byl konec Severoatlantické aliance. Nemáme jinou možnost než zvítězit. - Znělo na summitu k 50. výročí trvání NATO.

Vítejte ve svobodném světě, prohlásil na adresu nových členů NATO - ČR, Polska a Maďarska - americký prezident Bill Clinton před účastníky obřadu. "Sešli jsme se, abychom uctili minulost NATO, narýsovali jeho budoucnost, potvrdili naší misi v Kosovu, kde NATO brání naše hodnoty a naší vizi svobodné, nedělitelné a mírové Evropy," řekl Clinton.

Nálety NATO bylo v Jugoslávii zničeno 180 škol, 16 nemocnic a téměř všechny mosty.

Uplynul měsíc vraždění nevinných lidí bombami a raketami Severoatlantické aliance v Jugoslávii.

Katolický arcibiskup v Sarajevu kardinál Vinko Puljič varoval NATO před srbskými nabídkami příměří. (V katolících se ozývá stará křižácká krev.) Zásahy NATO v Kosovu komentoval slovy: "Nemoc se musí léčit tak dlouho, dokud se neprojeví účinnost léků." (To vypadá na citaci ze staré osvědčené knihy "Kladivo na čarodějnice", že, pane kardinále?) "Pokud léčba nepomůže, musí se odstranit vadná část těla." (Ještě doutnají hranice svaté inkvizice...) "Každým dalším oddálením terapie hrozí větší nebezpečí, že se nemoc rozšíří." (Všechny prostředky jsou na terapii dobré, zvláště když za nás špinavou práci vykoná někdo jiný - včera to byli křižáci, dnes NATO... Tady je také jeden obrázek z historie.) (Citace zprávy s výroky kardinála Katolický týdeník č. 18, 1999, str. 5; poznámky kursivou redakce ppd)

Na summitu NATO ve Washingtonu přijala Severoatlantická aliance novou strategii. Podle precedentu útoku na Jugoslávii může NATO od nynějška zasahovat i mimo rámec dosavadního mezinárodního práva a bez souhlasu rady bezpečnosti OSN (který je sice žádoucí avšak nikoliv již nezbytný), když to uzná za vhodné a za potřebné k zajištění dodržování lidských práv. A to nejen v celém euroatlantickém prostoru, nýbrž i v jeho (blíže nespecifikovaném) okolí. Bude-li se tedy někomu mocnému v USA a západní Evropě zdát, že potřebuje někde vojensky zasáhnout, nebude již velkým problémem navléknout celou záležitost jako "mírovou akci na obranu lidských práv v zájmovém prostoru západního společenství". Není totiž nic složitého vyvolat pomocí agentů CIA kdekoliv na světě vnitřní konflikt (jako v Jugoslávii), a pak dotyčnou zemi přepadnout s odůvodněním, že v daném prostoru jsou narušovány hodnoty západního společenství a NATO tam hájí bezpečnostní zájmy svých členů (jako tomu je v případě Jugoslávie). Okolím euroatlantického prostoru, v němž se NATO chystá zasahovat a bránit hodnoty euro-americké civilizace, je totiž prakticky celý svět.

Na "dvojí metr" západního společenství poukazuje i případ okupace poloviny řeckého Kypru Turky. Aliance nezjednala nápravu - a to jsou oba státy (Turecko i Řecko) členy NATO. Severoatlantická aliance již téměř třicet let (od r. 1974 a řešení není v dohledu) není schopna vyřešit tento svůj vnitřní problém, avšak chystá se svými brutálními zásahy zjednávat spravedlnost skoro po celém světě!

"Velký bratr" z USA poté, co jeho křížová výprava NATO na Balkán nemá plánovaný úspěch, vyhlašuje nad Jugoslávií interdikt. Blokádou chce jugoslávský lid vyhladovět.

V České televizi vystoupil Richard Allen, bývalý poradce prezidenta USA, který nám dobře přiblížil americký pohled na svět. Miloševiče označil za zločince, aniž by se zmínil kdy a jakým soudem byl tento člověk uznám vinným ze zločinů. Prohlašoval: "Miloševiče je třeba odstranit - třeba tažením na Bělehrad" (přetlumočeno: nelíbí-li se nám, Američanům, nějaký národ anebo jak jeho představitelé spravují vnitřní věci daného státu, pak je nutno tyto představitele odstranit). Svůj výlev ukončil Allen slovy: "Nechceme žít vedle Miloševiče!" Obáváme se, že by se na světě našlo dosti lidí, kteří zde nechtějí žít vedle Allena.

Kvůli útoku vojsk NATO na východ přijímá Rusko novou obrannou koncepci, která je reakcí na závěry summitu Severoatlantické aliance. Západ předvádí agresivní formu demokracie a vnucování svých představ o přátelství. NATO svou akcí v Jugoslávii vyloučilo přátelství a vrátilo situaci do 60. - 70. let, kdy stály proti sobě dva vojenské bloky a soupeřily svou silou. "Je toto pokrok?" ptají se Rusové. Rusko odmítá západní formu demokracie, jak je v současnosti prezentována, nýbrž bude usilovat o demokracii založenou na vlastní kultuře, historii a tradicích.

Rusko si v rámci nové obranné koncepce vyhradilo jako první použít preventivní jaderný úder, bude-li to považovat za vhodné k předejití chystaného útoku. (Patrně je tak kvůli tomu, že v konvenčních zbraních získalo převahu NATO, které neutuchajícím tempem pokračuje ve vývoji a zdokonalování svého zbrojního arzenálu.) Dále se Rusko rozhodlo přikročit k modernizaci a vývoji svých zbraní.

Rakety a bomby NATO často míjejí cíle. Zbloudilá raketa letěla až do Bulharska. Večer dne 28. dubna byl protiradarovou raketou AGM-88 Harm zasažen dům v Gorně Banii, předměstí bulharské metropole Sofie. Mluvčí Severotlantické aliance Jamie Shea vysvětlil tento incident tím, že letoun NATO odpálil raketu "v sebeobraně", když byl zaměřován systémem jugoslávské protivzdušné obrany. Raketa pak ztratila orientaci a odletěla do Bulharska. Americká soukromá zpravodajská agentura Stratfor tento výklad okamžitě zpochybnila: "Je tady malý problém -- totiž problém dostřelu. 'Harm' má dolet 25 kilometrů. Nejbližší místo jugoslávské hranice je od Gorny Banii vzdáleno asi 45 až 50 kilometrů. Protože NATO zřejmě nezařadilo Sofii na seznam svých cílů, zjevně se za věcí skrývá víc, než Shea přiznává." Jinak řečeno: podle společnosti Stratfor byla raketa odpálena hluboko v bulharském vnitrozemí.

Rozsáhlé masové demonstrace proti NATO se dějí v Řecku. (U České republice nepublikováno.)

V Anglii demonstrují lidé proti agresi NATO a proti arogantní politice své vlády. Na letácích rozdávaných při demonstracích se píše např.: Nemůžete dobombardovat lidi ke spolupráci.

Komise pro lidská práva při OSN kritizovala obě strany jugoslávského konfliktu i NATO, které se stává jediným soudcem, co bombardovat a co nikoliv.

V. Havel v Kanadě hovořil o budoucnosti lidstva, kdy budou lidská práva nadřazena všem ostatním. (Pozn.: je tím míněno, že práva několika lidí budou nadřazena právům ostatních lidí, jak to právě zavádí NATO v Jugoslávii? Tedy, řečeno s Orwellem, že všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější?)

NATO v Jugoslávii zasáhlo autobus na mostě. Pilot prý chtěl zničit most a nevšiml si, že je na něm autobus. Zahynulo 40 lidí.

Bomby NATO zabíjejí více Albánců než Srbů, etnické čistky jsem neviděl, nemohu o nich nic říci, vím jen to, co jem viděl v TV. Jediné, co jsem v Kosovu viděl na vlastní oči, jsou důsledky bomb NATO. Bomby hloupé, ne inteligentní. Priština je v troskách, civilní budovy jsou srovnány se zemí. Také Albánci proklínají NATO. Necháme-li stranou parlament, poštu, radnici a ministerstvo vnitra, všechno ostatní jsou zničené soukromé domy. Marino Andolina, dětský lékař z Terstu, po návratu z Kosova pro italský deník Il Picolo, 15. 4. 1999.

Jiří Diensbier uvedl o útoku NATO na Jugoslávii, že nesplnil svůj účel. Dále podotkl, že ve válce jsou vyhrané i prohrané bitvy a že by si NATO mělo přiznat, že tuto bitvu prohrálo.

Jen 30 procent naší společnosti souhlasí s útoky na Jugoslávii. Většina si myslí, že by nálety již měly skončit.

Utečenecké tábory pro kosovské uprchlíky. Výrazný je zde menší podíl kosovských mužů, kteří prý z velké části odcházejí posílit teroristické útvary tzv. "Kosovské osvobozenecké armády". Dokonce i Albánci od nás i ze světa odjíždějí, aby se dali naverbovat k albánským teroristům.

Albánští gangsteři unášejí uprchlice kvůli prostituci. Kosovští Albánci, kteří přežili etnické čistky, vypalování vesnic a několikadenní pochody přes hory, čelí v albánských uprchlických táborech dalšímu nebezpečí - ženy podle britského listu The Times unášejí místní gangy a nutí je k prostituci v sousední Itálii a Řecku. "Jsme vyděšeni, opravdu vyděšeni," říká Suzanna (22), studentka němčiny v utečeneckém táboře Grize, který ve střední Albánii mezinárodní humanitární organizace postavily na místě kuřecí farmy. "Řekli nám, abychom nevycházeli z tábora, ani na procházku. Přežila jsem čistky v Prištině a čtyři dny šla přes hory, ale tohle je mnohem horší," pláče modrooká blondýna. Albánský policista Maxe Goxha, který v táboře pracuje, Suzannina slova potvrdil.

Krátce po zahájení náletů začalo NATO v Jugoslávii bombardovat i oblast Vojvodiny, která leží při hranicích s Maďarskem a žije zde významná maďarská menšina. Tamní etničtí Maďaři byli poměrně dobře situovaní a zabývali se zde převážně farmářstvím. NATO zacílilo rakety a bomby na jejich stáda, stáje a jiné zemědělské budovy. Vojenské cíle zde žádné nejsou. Cílem bombardování je připravit zdejší obyvatele o majetek, vyvolat nespokojenost s tím, že sdílí osud s bombardovanými Srby, což povede ke vznesení požadavku této menšiny na odtržení Vojvodiny od Jugoslávie a připojení k Maďarsku.

Prezident Clinton přirovnal situaci Kosovců k holocaustu za 2. světové války. Plánům na sjednocenou Evropu prý brání etnická a náboženská nenávist na Balkáně.

Italský prezident Oscar Luigi Scalfaro dnes řekl, že NATO by mělo ukočit bombardování, protože "letecké údery se zjevně vzdalují vojenským cílům a jsou směrovány na civilní cíle". Podle komentáře společnosti Stratfor se evropské členské státy NATO, zejména Itálie a Německo, snaží akci co možná nejrychleji ukončit a dostávají se do sporů se Spojenými státy. Hlavní motivací Clintonovy administrativy pro pokračování bombardování jsou podle stejného zdroje obavy z toho, že by americká veřejnost mohla nabýt dojmu, že Spojené státy tuto válku nevyhrály. Nesouhlasíme s agresí NATOv Jugoslávii

"Počínání mezinárodního společenství ve věci Kosova silně připomíná předehru válek, provázejících osamostatnění Slovinska a Chorvatska. Diplomacie Spojených států tehdy nejdříve zaujala pozici odmítání rozpadu existující Jugoslávie, rychle ale dodávala, že Jugoslávie nesmí použít síly, aby tomuto rozpadu zabránila. Tyto rozporné signály na jedné straně dávaly zelenou Bělehradu, aby vzdoroval rozpadu, na druhé straně podporovaly separatisty v tom, aby nadále realizovali své plány: výsledné zmatky a váhání v jugoslávských ozbrojených silách pak katalyzovaly dezerce důstojníků a vojáků a formování nepravidelných ozbrojených jednotek na etnickém základě. Stejný mechanismus se opakuje v případě Kosova. Mezinárodní společenství v čele se Spojenými státy oficiálně odmítá nezávislost Kosova, ale odmítá i odzbrojení separatistů, kteří se chovají stále násilničtěji, silou. Tato rozporuplná pozice navenek přijímá suverenitu Bělehradu a zároveň podporuje separatisty v provokování ozbrojených střetů, ze kterých jsou okamžitě a s vervou obviňováni Srbové." (Diana Johnstone, uznávaná americká novinářka a někdejší evropská dopisovatelka časopisu "In These Times") Nesouhlasíme s agresí NATO v Jugoslávii

54 procent naší populace je proti náletům. 29 procent pro.

Britové tvrdí, že Aliance nepotřebuje schválení jugoslávského prezidenta ke vstupu pozemních vojsk do Kosova.

60 procent lidí u nás odmítá nálety. 46 procent je spokojeno se členstvím naší vlasti v NATO.

82 procent Američanů je pro zastavení náletů na Jugoslávii.

Podle Newsweek uvažují USA o využití počítačových pirátů (hackerů) proti Jugoslávii a jejím počítačovým sítím.

Agrese na Jugoslávii neuspěla, a tak soud v Haagu alepoň obžaloval jugoslávského prezidenta z válečných zločinů a vydal na něho zatykač. (Kdo asi bude soudit ty, kteří způsobili smrt tisíců Srbů pod bombami a raketami NATO, jimiž byly prokazatelně úmyslně zasahovány civilní cíle? Kdo soudil ty, kteří jsou zodpovědni za zabité americkou armádou ve Vietnamu, Timoru, Perském zálivu...? Kdo bude soudit ty členy americké vlády, kteří podporovali a financovali vraždící polovojenské jednotky v Guatemale?)

USA chtějí Jugoslávii znemožnit šířit a získávat informace. Odříznuto má být i satelitní spojení Jugoslávie se světem.

Nálety NATO na Jugoslávii začínají být považovány za precedens, určující, v jakých případech je možno porušit suverenitu státu a zasáhnout vojenskou silou do jeho vnitřních záležitostí. 21. století bude prý vyžadovat neotálet s takovými zásahy, ale ihned zasahovat tam, kde jsou porušována "lidská práva".

Přepadení Jugoslávie je často interpretováno jako "válka hodnot" (tedy "ušlechtilé západní lidské hodnoty" versus "nelidské východní zacházení s lidmi". Filosof Erasim Kohák v pořadu ČT takovou interpretaci označil za "pouhou propagandu". Kvůli lidským hodnotám se bombarduje? Vyřešilo snad bombardování problémy v Kosovu? Naopak (podobně jako ve Vietnamu). Jeden bombardér B2 stojí více, než je rozpočet státu Albánie na celý rok. Již Hitlerovští Němci se za 2. světové války zaštiťovali údajnou obranou jakýchsi údajných hodnot.

Dále pan E. Kohák uvedl: Dokud Západní Evropa a USA nebudou ochotny odčerpávat ze svých zdrojů k důstojnějšímu přežívání ostatního světa, bude NATO muset stále bombardovat zbytek světa. USA v současnosti žijí na nejvyšší úrovni jen díky čerpání zdrojů z celého světa.

Bylo zastaveno bombardování.

Amerika prohlásila, že Jugoslávie nedostane nic z prostředků určených na obnovu toho, co NATO při bombardování zničilo, jestliže u moci zůstane prezident Miloševič.

Z Kosova utíkají Srbové. Povstalečtí Albánci z tzv. "Kosovské osvobozenecké armády" zaujímají pozice, které uvolňuje odcházející jugoslávská armáda, dříve než je obsadí pomalu se rozmísťující západní vojska.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář