Jdi na obsah Jdi na menu
 


Osem rokov od agresie na Juhoslovanskú zväzovú republiku – Srbsko – Čiernu Horu devätnástimi štátmi NATO.24.3.1999 - (1 časť )

16. 3. 2007

Vývoj událostí v útoku NATO proti Jugoslávii

Ve středu (24. března 1999) večer zaútočily vzdušné síly NATO na srbské cíle. Došlo tím k přepadení suverénního evropského státu ze strany západních mocností pod záminkou humanitárních důvodů.

Obrazek

K půl milionu srbských uprchlíků vyhnaných z Chorvatska a z Bosny se v průběhu roku 1998 připojilo několik set tisíc Srbů uprchlých z Kosova před terorem ze strany tzv. "Kosovské osvobozenecké armády".

V Praze demonstrovali lidé před jugoslávským zastupitelstvím, kde jejich mluvčí vyjádřil skutečnost, že v naší republice mnoho lidí nesouhlasí s útokem na Srbsko a že s vděčností pamatujeme, že Srbsko se nezapojilo do mnichovské zrady ani se neúčastnilo přepadení Československa v r. 1968.

Nadále se demonstrace přesunula před zastupitelství USA, kde zazněla hesla "Ameriko, styď se!" apod. Poté se demonstranti odebrali na Hrad.

Podle bleskově provedeného průzkumu veřejného mínění největší část populace (48 procent) odmítá útoky NATO (36 procent české společnosti s nimi souhlasí).

Vojenská převaha Aliance, která je vyzbrojena nejmodernější technologií, nad Srbskem s výzbrojí ze 70. let je považována za "drtivou".

Představitelé Ruska konstatovali, že přepadení suverénního státu v Evropě je koncem řádu nastoleného po 2. světové válce. Rusko vnímá útok jako důkaz nedůvěryhodnosti NATO a útokem Aliance se cítí být ohroženo. Proces odzbrojování a spolupráce mezi Ruskem a Aliancí, který probíhal v posledních letech, je současnou agresí západních mocností anulován. Proto bylo započato jednání o znovurozmístění jaderných zbraní na obranu Ruska před NATO. Rusko zrušilo veškerou komunikaci a spolupráci s NATO.

Demonstrace proti útoku NATO na Srbsko proběhly i v Rumunsku, v Řecku, v Rusku, v Německu a konají se v mnoha dalších zemích.

Při demonstraci v Praze zaznělo, že útoky Aliance prokázaly, že na NATO není organizací pro hájení lidských práv, za jakou se prohlašuje, nýbrž že tato práva porušuje, když to vyžadují americké ekonomické zájmy.

Vzdušné údery NATO na Jugoslávii si již vyžádaly řádově stovky obětí na životech civilního obyvatelstva.

Pravoslavní křesťané ve světě se modlí za pomoc přepadenému Srbsku a za všechny - srbské i albánské - oběti útoků NATO.

Prezidenta Miloševiče podporuje i česká menšina v Jugoslávii (většinou katolíci).

Srbské vojenské jednotky zahájily zoufalý pokus o likvidaci kosovského ozbrojeného povstání. Trpí při tom tamní obyvatelstvo, které prchá z oblasti. Zdá se, že všechny ostatní možnosti k řešení občanské války v Kosově při současném zachování územní celistvosti Jugoslávie Západ svými útoky uzavřel. Tato srbská ofensiva v Kosovu je tragickou akcí, je však přímým důsledkem silového řešení, k němuž se uchýlila Aliance a které směřuje k odtržení Kosova od Jugoslávie.

Přes mnohonásobná ujištění (od nejvyšších představitelů USA i NATO), že do Kosova vstoupí pozemní jednotky NATO jen v případě souhlasu Jugoslávie (tedy až po podepsání mírové dohody), začal nyní Pentagon uvažovat o násilném vpádu pozemních vojenských sil na území federace Jugoslávie. Vzdušné údery nepřinesly totiž očekávaný efekt.

Útoky NATO poškodily některé civilní továrny.

Česká katolická církev ústy svého tiskového mluvčího oficiálně podpořila útok NATO na Jugoslávii a to i proti stanovisku římského papeže. Mnozí katolíci kritizují stanovisko své církevní vrchnosti.

Ve třetí fázi útoku Aliance na Jugoslávii se mají stát terčem leteckých útoků i vládní budovy v samotném Bělehradě.

Zamyšlení: Jsou USA policií světa? Arogance, s níž USA shlížejí na jiné kultury (viz nejen jejich postoj ke křesťanskému pravoslaví, ale např. i k islámu) a jejich přesvědčení, že mají "svatou povinnost" vnutit celému lidstvu svou kulturu a své státní uspořádání, se začínají stávat zdrojem napětí a příčinou válek po celé naší planetě v závěru druhého tisíciletí.

USA zpochybnily nárok Jugoslávie na Kosovo.

Rusko zvažuje vojenskou pomoc přepadené Jugoslávii. Zatím je však rozhodnuto dodržovat zbrojní embargo uvalené na Jugoslávii.

Srbové se sjednotili v podpoře prezidenta Miloševiče.

Prezidenta Miloševiče podporují i Srbové žijící v zahraničí.

Rusko se ujalo jednávání s Jugoslávií o řešení válečného konfliktu mezi Srby a NATO. Návrhy prezidenta Miloševiče k jednání s Kosovskými Albánci, k částečnému stažení srbských pozemních sil z Kosova a k umožnění návratu kosovských utečenců do jejich domovů USA odmítly jako nedostatečné. Jediné, co je pro USA přijatelné je Miloševičova bezpodmínečná kapitulace a obsazení Kosova vojsky NATO.

Nálety NATO postihují i čistě civilní cíle.

Cílem náletů je vyvolat u jugoslávského obyvatelstva zoufalství a docílit tím, aby se obrátilo proti prezidentu Miloševičovi.

Rakousko odmítlo umožnit nad svým územím přelety letadel NATO útočících na Jugoslávii. Zdůrazňuje, že útoky jsou porušením mezinárodního práva, neboť se konají bez mandátu Rady bezpečnosti. NATO se ke stanovisku Rakouska ostře vyjádřilo.

Vzhledem k rozsahu letecke operace NATO na Balkanu odbornici konstatuji, ze jde o nejvetsi vojensky konflikt v Evrope od druhe svetove valky. Henry Kissinger minuly tyden oznamil, jestlize Belehrad odmitne i nadale jednat, NATO v zajmu sve hodnovernosti nema jinou moznost, nez masove nasazeni vsech dostupnych prostredku, vcetne pozemnich jednotek do Kosova. General Shelton, nacelnik generalniho stabu americkych ozbrojenych sil (JCS), prohlasil, ze operace NATO plni vojenske cile, ktere byly vytyceny politickym vedenim NATO. Zaroven nacelnik generalniho stabu gen.Sheleton upozornuje na moznost nasazeni vice jak 100 tisicove pozemni armady NATO do regionu k vynuceni miroveho vyrovnani mezi Belehradem a Kosovskou albanskou skupinou.

Zasahování čistě civilních cílů (školy, továrny, mosty, občanská vybavenost, občanská infrastruktura apod.) se stalo v další fázi leteckých úderů NATO na Jugoslávii pravidlem. (Záměrem je vyvolat utrpení a nespokojenost obyvatelstva Jugoslávie a tím dosáhnout svržení jejího představitele.)

Ve většině členských zemích NATO se stupňuje kampaň sdělovacích prostředků, která má ospravedlnit agresi NATO na Jugoslávii a zastřít stále zjevnější neúspěch této absurdní akce, jež se ve skutečnosti stala příčinou ohromné humanitární katastrofy. Výsledek kampaně u nás: "podpora akcím NATO stoupá, nyní je alespoň skoro vyrovnaná (40 procent pro, 41 procent proti, 19 neví" (údaj z Neviditelného psa).

Pokračuje hrůzný exodus Kosovských Albánců do okolních zemí. Důsledek bezvýchodné situace, v níž se Jugoslávie ocitla. Politika Západu totiž dala Bělehradu jen jedinou "alternativu": okupaci Kosova jakožto předstupeň k plánovanému odtržení tohoto kraje od Jugoslávie. To měl být další krok k nastolení nového - pro Západ přijatelnějšího - uspořádání na Balkáně.

Západní propaganda se snaží překroutit fakta a zamlžit fakt, že exodus Kosovských Albánců a jejich nesmírné utrpení je důsledkem bombardování. Faktem však navždy zůstane, že tato hrozná událost nastala až po zahajení náletů NATO na Jugoslávii nikoliv před, jak se snaží proamerická propaganda vnuknout světu. Stokrát opakovaná lež se však často stává pravdou. A tak představitelé NATO a Západu opakovaně a neúnavně tvrdí, že exodus a utrpení Albánců jsou důkazem oprávněnosti náletů, a nikdy nedovolí, aby se připustilo, že ve skutečnosti již samotný časový sled událostí zřetelně ukazuje, že agrese NATO tento exodus a utrpení způsobila. Jakkoliv není možné souhlasit s vyháněním Albánců (ať se již děje v jakékoliv míře a jakýmikoliv prostředky), tak odpovědnost za utrpení lidí nese ve válce vždy ten, kdo je svým prvním útokem příčinou tohoto utrpení, a nikoliv ten, kdo je v obraně (ať již sebe nebo svého území) donucen k násilí. Odpovědnost za hrozné utrpení kosovského lidu nesou jednoznačně kosovští bandité (separatisté) a NATO se západními vládami, které vojensky podporují jejich cíle a nedávají bělehradské vládě žádnou jinou možnost jak zachovat integritu svého státu.

NATO slaví své padesátiny. Smyslem a cílem Severoatlantické aliance při jejím založení bylo: "udržet Ameriku v Evropě, Rusko mimo Evropu a Německo při zemi".

Strašná orwellovská vize se nakonec uskutečňuje ne ze strany Východu, jak jsme dříve vnímali slavné Orwellovo dílo "1984", nýbrž ze strany Západu - viz "mírová" válka vedená NATO. "Mír je válka a válka je mír". Bezpráví triumfuje kvůli údajnému vítězství civilisace a amerického stylu života. Mladíčci vychovaní v přepychu, po dětství stráveném na amerických baseballových hřištích házejí z bezpečí svých supermoderních letounů bomby a střílejí rakety na srbský lid, který v minulosti i v současnosti tolik vytrpěl a obranou Evropy před tureckým nebezpečím se tolik zasloužil. A Západ ohlupený psychologicky vedenou masmediální kampaní tomu tleská. Co je dnes vlastně ještě nemožné?

Objevil se "důkaz" zvěrstev páchaných prý Srby na Kosovských Albáncích. Jakkoliv nelze zaručit, že se nic podobného nemohlo nikde v Kosovu stát, přece jen je přinejmenším podivné, že takový sporný materiál, jakým je "amatérský videozáznam", je považován za jasný důkaz a oprávnění k masovému zabíjení srbských lidí. Též je nápadné, že se tento "důkaz" oprávněnosti agrese NATO objevil právě v době, kdy NATO zoufale shání jakékoliv materiály na podporu smysluplnosti svých stále zjevněji absurdních útoků a na obhájení jejich oprávněnosti před západním veřejným míněním.

"Vláda nakonec schválila přelety i ozbrojených letadel aliance přes naše území. Americký velvyslanec vyslovil uznání postoje české vlády a také vlád Polska a Maďarska, a z toho co říkal nebylo možno vyčíst jakékoli výtky či pochybnosti. Svým veřejným vystoupením Shattuck zřetelně naši vládu v tomto smyslu podpořil. Dal najevo, že spojenci nepochybují o naší upřímnosti dodržovat alianční závazky a výslovně upozornil, že to má pozitivní dopad pro upevnění naší bezpečnosti v jiných situacích, které třeba mohou nastat." (Neviditelný pes)

V Jugoslávii jsou bombardovány nemocnice - dokonce byla zasažena i porodnice.

Exodus Kosovských Albánců na Západ může přinést vážné vnitřní polické problémy západním zemím. Je nebezpečí, že se západní obyvatelstvo obrátí proti svým vládám s obviněním, že útokem na Jugoslávii způsobily tento exodus, jímž nyní trpí nejen Kosovci nýbrž i hostitelské země. Úměrně tomuto nebezpečí sílí západní propaganda.

Bělehrad vyhlásil na dobu pravoslavné Paschy jednostranné příměří v Kosovu. Představitelé NATO uvedli, že nálety na Srby budou i přesto pokračovat. (Je zajímavé, že při nedávném útoku USA na muslimy respektoval prezident Clinton tradiční islámský ramadán a nálety na toto období zastavil.)

V Řecku protestují dva miliony osob v ulicích proti agresi NATO v Jugoslávii.

Předseda ODS Václav Klaus označil současný výklad situace v Kosovu, jak je presentován masmedii, za jednostranný.

Mediální kampaň vedená na podporu agrese NATO na východ se stupňuje. Podobně jako v případě oddělení Chorvatska od Jugoslávie je našimi sdělovacími prostředky podáván obraz situace natolik zkreslený, že neodpovídá realitě. Embargo sdělovacích prostředků na Západu nepohodlné informace se stává čím dále tím zjevnější. Mnozí lidé se opět bojí veřejně se vyjádřit a nesouhlasné stanovisko k bombardování Jugoslávie otevřeně projevují jen před lidmi, kterým důvěřují. Jugoslávská ambasáda dostává tisíce dopisů od českých občanů vyjadřující podporu Jugoslávii. Sem jsou zasílány i petice. Přímo na jugoslávském velvyslanectví probíhá nepřetržitá petiční akce.

Vznikají občanské iniciativy, kdy lidé nosí potřebné věci na jugoslávské velvyslanectví. Konají se sbírky na zmírnění škod způsobených Severoatlantickou Aliancí. Jugoslávie potřebuje především léky a potom dětské oblečení (bombardovány byly nemocnice a dětské ústavy) a jakékoliv další oblečení, trvanlivé potraviny, přikrývky a dal. Veškerou pomoc přijímají na velvyslanectví a pravidelně ji odvážejí do Jugoslávie. Jakoukoliv pomoc je možno i poslat na adresu: Velvyslanectví federativní republiky Jugoslávie, Mostecká ul. 15, Praha 1.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář